W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Nie pokazuj więcej X

CHOROBY RZADKIE

Choroba Gauchera

Choroba Gauchera (należąca do grupy chorób spichrzeniowych) jest rzadką chorobą genetyczną, której istotą jest niedobór lub zupełny brak enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie naturalnie występującej w organizmie substancji tłuszczowej, zwanej glukocerebrozydem. Wskutek tego u chorego następuje odkładanie się (spichrzanie) w różnych organach ciała substancji, które powinny być usuwane. Nie leczona Choroba Gauchera w wielu przypadkach (w zależności od typu) prowadzi do ciężkiego kalectwa w postaci uszkadzania kolejnych organów ciała: mózgu (np. w typie neuropatologicznym), wątroby, śledziony, kości, krwi, prowadząc do zgonu. Natomiast leczenie całkowicie usuwa skutki choroby i jest 100-procentowo skuteczne.
 
 
Dowiedz się więcej o chorobie Gauchera i poznaj pisrwszą w Polsce kampanię edukacyjną "Gaucher z krwi i kości" - weijdź na stronę www.chorobyspichrzeniowe.pl
 
  ulotka_gaucher_z_krwi_i_kosci_2.png


powrót

Wojtek

Choroba Gauchera
Wojtek był pierwszym pacjentem w Polsce, który otrzymał leczenie bardzo(…)

więcej