W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Nie pokazuj więcej X

NASZE HISTORIE

Karolinka Kozioł

Poliendokrynopatia APS 1
Karolinka urodziła się 20 września 2003 roku. Mając 3 lata straciła przytomność. Dziś wiem, że to była tężyczka i początek bardzo trudnej choroby. Od pani doktor usłyszałam: pani córka choruje na poliendokrynopatię APS 1. Wtedy, była to candidioza przewodu pokarmowego i hipokalcemia (niedoczynność przytarczyc). Gdy spadał wapń i magnez Karolinka dostawała tężyczki, nie mogła wyprostować rąk, drętwiały jej nogi, język, wykrzywiało usta.
 
Często bywałyśmy w szpitalu, to był nasz drugi dom. Potem okazało sie ,że jest to choroba autoimmunologiczna - organizm atakuje własne narządy (autoagresja). I tak powoli, jak to w tej chorobie, dochodziły niedoczynność nadnerczy, tarczycy, przytarczyc, padaczka lekooporna, astma, celiakia, zespół przerostu bakteryjnego jelit ,zespół upośledzonego wchłaniania. Karolinka zażywa codziennie 33 tabletki, oprócz tego jest na diecie niskowęglowodanowej, bezglutenowej, niskofosforowej.


powrót